Yüz estetiğinin içerisinde bulunan dudak estetiği ile sağlık makalelerimize devam ediyoruz. Dudaklarımız yüzümüzün tam ortasında bulunmasıyla burun gibi çok önemli bir yapıdır. Dudak estetiği dudakların daha güzel görünmesi için yapılan estetik girişimleri kapsar. Dudakların kalın ve dolgun olması gençliğin göstergesi iken, incelmiş ve kenarlarında kırışıklıklar olan dudaklar yaşlılığın ifadesi olabilir.

Dudak kalınlaştırma amacıyla yapılan dudak estetiği girişimleri 2 gurupta incelenebilir. Bunlardan birincisi geçici olarak yapılanlar, ikincisi kalıcı olarak yapılanlardır. Dudak kalınlaştırmak için bazı suni maddelerde kullanılmaktadır. Bu işlemler ameliyatsız 1 yöntemdir. Bu sebeple kullanılan maddelerin en eskisi dudağa sıvı silikon enjeksiyonudur. Uygulanan hastalarda çeşitli komplikasyonlara sebep olduğu için, artık Amerikan gıda ve ilaç kurumu FDA tarafından estetik dolgu maddesi olarak satılması ve direkt doku içine enjeksiyonu yasaklanmıştır.

Dudak estetiği her zaman dudak kalınlaştırmak için kullanılmamaktadır. Bazen kalın dudakları inceltmek içinde kullanılır. Kalın olan dudağın mukozasından elips şeklindeki 1 parça altındaki yağ dokularıyla birlikte çıkartılır ve uygun 1 teknikle dikilir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Oluşan şişlik ve morluklar birkaç gün içinde kaybolur. Mukozada yapılan dikişlerin izleri görünür olmadığından ameliyat sonrası herhangi 1 iz problemi oluşmamaktadır.

Yorumlar

botoks reklamları
botoks nedir - sitemap - car racing games